EKO BLOG

To content | To menu | To search

Home › Długie i piękne włosy

Długie i piękne włosy

Nawet u cieszącego się zdrowiem człowieka wypadanie włosów, w określonych liczebnościach, jest czymś dopuszczalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem wypadania włosów bywa stres, apatia, ale również choroby tarczycy chociażby. Wypadanie włosów może być skutkiem niepożądanym przyjmowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej każdego leku powinny być zawarte informacje dotyczące działań ubocznych. Skoro wypadanie włosów może być uzależnione od leczenia, po finiszu objawy powinny ustąpić. Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest niedomiarem budulców, minerałów czy witamin stosowne ich aplikowanie powinno zakończyć kłopot. Przewaznie anemia ma wpływ na kondycję włosów, więc profilaktycznie można zbadać poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż kobiety skarżą się na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na części czołowej albo na szczycie głowy (u pań) to objaw tej choroby. Z pewnością i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zbytnie łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet podwyższona temperatura trwająca parę dni. Często sami powodujemy podwyższenie utraty włosów wskutek złej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie czy malowanie bardzo je osłabia. Wtedy ograniczenie ww. czynności i pełnowartościowe zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu doprowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei przyniesie wzmożone ubywanie włosów.

Zdrowy człowiek gubi w ciagu doby około kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym to kilka razy więcej. W tym czasie wzmożone pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala hamować ten proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale i suplementacja ogólna organizmu.